Artykuły
Ostre zapalenia gardła i migdałków
Stany zapalne gardła mogą przebiegać w sposób nietypowy lub być zwiastunem ciężkich ogólnoustrojowych chorób.
Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka, leczenie, możliwe powikłania i profilaktyka
Jedynym objawem podmiotowym mającym wartość diagnostyczną jest silny ból ucha…
Miejsce terapii mowy w leczeniu przewlekłego kaszlu
Wydaje się, że terapia mowy zmniejsza nadwrażliwość odruchu kaszlu.
Farmakologiczne leczenie kaszlu
Stosowanie leków hamujących kaszel w sytuacji infekcji górnych dróg oddechowych ma charakter objawowy.
Świszczące dziecko: obturacyjne zapalenie oskrzeli i ostre zapalenie oskrzelików – opcje leczenia
Zapalenie oskrzelików jest jedną z częstszych chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia.
Objawy laryngologiczne choroby refluksowej przełyku i ich leczenie
Szacuje się, że około połowa dorosłej populacji krajów rozwiniętych przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zarzucania żołądkowo-przełykowego, a 20–30% tej populacji cierpi z powodu GERD.
Porażenia krtani: co nowego w diagnozowaniu i leczeniu?
Obraz kliniczny pacjenta z porażeniem fałdów głosowych zależy od poziomu uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za unerwienie krtani.
Chrapanie – objaw czy choroba?
Chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Jako samodzielny objaw nie daje szkodliwych następstw zdrowotnych. Szacuje się, że skala tego zjawiska to 2 mld chrapiących na świecie i ok. 8 mln dorosłych ludzi w Polsce.
Co z tym zatkanym nosem u dzieci?
Przewlekły nieżyt nosa jest niejednorodną grupą chorób zapalnych błony śluzowej nosa o różnym patomechanizmie, w zależności od przyczyny powodującej objawy. Do objawów należą: blokada nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, wyciek z nosa, świąd.
Objawy i następstwa laryngologiczne zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus, HPV) jest wirusem z rodziny Papillomavirus. Jego materiał genetyczny stanowi DNA o wielkości ok. 8000 par zasad.
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jako maska choroby ogólnoustrojowej
Mimo coraz lepszego zrozumienia etiologii i patomechanizmu zapalenia zatok przynosowych (ZZP), a w związku z tym stosowania prawidłowego leczenia, choroba ta stanowi problem terapeutyczny i diagnostyczny
Rzadkie choroby krtani: przewlekłe swoiste zapalenia krtani o podłożu bakteryjnym
Pacjenci z krótkotrwałą chrypką, bólem i uczuciem przeszkody w przebiegu ostrego zapalenia krtani zgłaszają się najczęściej do lekarzy rodzinnych. Jednak, gdy objawy utrzymują się mimo leczenia przeciwzapalnego, chorzy szukają pomocy u lekarzy laryngologów.
Nagła głuchota – coraz częstszy problem nie tylko w starszym wieku
Nagła głuchota (sudden deafness, SD; nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy – sudden sensorineural hearing loss, SSNHL) to jednostka chorobowa, którą po raz pierwszy opisał w 1944 r. De Kleyn (1). Najczęściej jest definiowana jako ubytek słuchu o charakterze odbiorczym, dotyczący jednej lub obu stron, którego wielkość to co najmniej 30 dB w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach i który wystąpił w czasie do 72 godzin (2).
Porażenia fałdów głosowych: możliwości diagnostyki i terapii
Porażenie fałdów głosowych stanowi trudny i skomplikowany problem diagnostyczny, leczniczy i rehabilitacyjny. Jest to schorzenie, które może dotykać pacjentów w każdym wieku, a jego objawy mogą być różnorodne – od nieznacznej chrypki do zagrażającej życiu duszności
Zastosowanie glikokortykosteroidów w chorobach laryngologicznych
We współczesnej medycynie glikokortykosteroidy (GKS) mają już ugruntowaną pozycję w leczeniu wielu chorób. Stosuje się je w pulmonologii: w astmie oskrzelowej, POChP, w terapii chorób autoimmunologicznych: toczniu układowym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie Leśniowskiego-Crohna, w terapii chorób rozrostowych, m.in. w białaczce limfocytarnej, w zapobieganiu odrzucaniu przeszczepów, miejscowo w stanach zapalnych w dermatologii oraz we wstrząsie anafilaktycznym.
Szumy uszne – jak daleko jesteśmy od rozwiązania problemu?
Szumy uszne należą, po zawrotach głowy i niedosłuchu, do najczęstszych dolegliwości otologicznych, z którymi pacjenci zgłaszają się do laryngologa…
Nowoczesne metody endoskopowego obrazowania krtani
Zmiany patologiczne krtaniowej części gardła i krtani są niejednokrotnie trudne do oceny lusterkiem krtaniowym w badaniu laryngologicznym. Uzupełnienie badania o endoskopię wykonywaną w znieczuleniu ogólnym umożliwia bezpośrednią ocenę zmiany z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Trwają jednak poszukiwania metody badawczej, która umożliwiałaby wiarygodną ocenę zmian w krtani ze wstępnym ich różnicowaniem podczas badania chorego już w ambulatorium. Nowe rozwiązania techniczne zaczynają dawać takie możliwości, a jedną z nich jest „biologiczna endoskopia”. Pojęcie to obejmuje różne techniki endoskopowe, które w porównaniu do klasycznej endoskopii umożliwiają wizualizację zmian niewykrywalnych w białym świetle.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Budowa anatomiczna zatok szczękowych wykazuje istotną zmienność. Zatoki kształtują się w okresie życia płodowego – w II trymestrze życia płodowego. Człowiek w chwili urodzenia ma zaledwie śladowe zatoki szczękowe. Ich wielkość określa się na kilka milimetrów sześciennych...
Zastosowanie lasera w otolaryngologii
Termin laser jest akronimem słów: light amplification by stimulated emission of radiation, które definiują to urządzenie jako służące do wzmacniania światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Ta wymuszona emisja jest procesem, w którym światło może być generowane w pewnych materiałach, takich jak: kryształy, ciecze, gazy i półprzewodniki...
- 1
- 2
Chłoniaki jako rzadka lokalizacja nowotworów regionu głowy i szyi
Chłoniaki to grupa chorób nowotworowych spowodowanych klonalnym rozrostem komórek limfoidalnych odpowiadających różnym stadiom zróżnicowania prawidłowych limfocytów. Według danych amerykańskich znalazły się one na 3. miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych głowy i szyi.
Powikłania zębopochodne w obrębie głowy i szyi
Mimo stosowania szerokowidmowej antybiotykoterapii oraz poprawy warunków higieny, zakażenia zębopochodne są nadal przyczyną ostrych, groźnych dla życia powikłań, ze śmiercią pacjenta włącznie.
Chrypka – banalna dolegliwość czy objaw poważnej choroby?
Głos jest charakterystyczną cechą każdego człowieka, dzięki której można dać wyraz własnej osobowości, okazać swoje uczucia i emocje. Pełni istotną rolę w porozumiewaniu się i interakcjach społecznych. Zaburzenia głosu mogą powodować problemy z komunikacją, być źródłem stresu oraz zwiększonej absencji chorobowej...
Choroba Meniere’a charakteryzuje się nawrotowymi zawrotami głowy i szumami usznymi.