Aktualności
Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy otępienie.
29.02.2024
Diagnoza zaburzeń mowy u dzieci opiera się na ocenie logopedy. Brakuje jednak narzędzi wspierających obiektywny opis wymowy pacjenta. Rozwiązaniem może być tworzone w Polsce oprogramowanie, wspomagane sztuczną inteligencją.
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.
Upośledzenie słuchu może powodować u osób niesłyszących trudności w interakcjach społecznych, jednak nie jest to związane ze zmianami w mózgu, ale raczej z niesprzyjającym środowiskiem.
24.08.2023
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poinformował o uzupełnieniu wyposażenia bloku operacyjnego o nowczesny laser. Będzie on służył do zabiegów laryngologicznych i ortopedycznych.
Specjalne urządzenie do przekształcania dźwięków na sygnały odczuwalne przez osoby niesłyszące opracował absolwent Politechniki Opolskiej. Jego pracą zainteresowali się już przedstawiciele środowiska niedosłyszących i głuchych.
22.06.2023
W tym roku dzień ten poświęcony jest roli logopedów w intensywnej terapii, oddziałach noworodków, dla osób po udarach i medycynie ratunkowej.
Według WHO do 2050 r. prawie 2,5 mld ludzi na całym świecie będzie miało pewien stopień ubytku słuchu.
03.03.2023