Aktualności

Naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pionierami operacji zmiany głosu u kobiet transpłciowych
12.03.2025
Śląski Uniwersytet Medyczny jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym lekarze przeprowadzają operacje zmiany głosu u kobiet transpłciowych – poinformowała we wtorek placówka. Wykonali tam ponad 30 takich zabiegów.
Poznań/ Nowoczesne implanty słuchowe wszczepiane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
25.11.2024
Poznański szpital kliniczny jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadza nowy implant słuchowy – poinformował poznański magistrat. Nowoczesne urządzenie umożliwia wykonanie rezonansu magnetycznego u używających go pacjentów.
Nasze życie może zależeć od nosa
16.05.2024
Nos wychwytuje wiele zanieczyszczeń powietrza, które przenikając do płuc, a następnie do krwi, mogą wpływać na rozwój nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet na otępienie i chorobę Alzheimera
Polipy nosa to problem ponad 1 mln dorosłych Polaków
02.05.2024
Objawy typu przewlekły ból głowy, zatkany nos, trudności w oddychaniu, utrata częściowa lub całkowita węchu w dużym stopniu uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie.
Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków
29.02.2024
Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy otępienie.
Seplenienie u dzieci - tandem inżyniera i logopedy
06.11.2023
Diagnoza zaburzeń mowy u dzieci opiera się na ocenie logopedy. Brakuje jednak narzędzi wspierających obiektywny opis wymowy pacjenta. Rozwiązaniem może być tworzone w Polsce oprogramowanie, wspomagane sztuczną inteligencją.
Badanie dotyczące giełkotu
18.09.2023
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.
Głuchota nie zmienia mózgu na „mniej uspołeczniony”
24.08.2023
Upośledzenie słuchu może powodować u osób niesłyszących trudności w interakcjach społecznych, jednak nie jest to związane ze zmianami w mózgu, ale raczej z niesprzyjającym środowiskiem.