Aktualności

Dziecko odzyskało słuch dzięki pionierskiej terapii genowej
14.05.2024
Terapia genowa przywróci słuch większej grupie dzieci z różnego typu głuchotą spowodowana mutacją genetyczną.
Polipy nosa to problem ponad 1 mln dorosłych Polaków
02.05.2024
Objawy typu przewlekły ból głowy, zatkany nos, trudności w oddychaniu, utrata częściowa lub całkowita węchu w dużym stopniu uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie.
Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków
29.02.2024
Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy otępienie.
Gen mający wpływ na utratę słuchu
11.01.2024
Badania nad genem związanym z obumieraniem komórek w uchu wewnętrznym daje nadzieję na nowe możliwości zapobiegania utracie słuchu. Może zostaną opracowane metody leczenia oparte na tych odkryciach.
Aparaty słuchowe pomagają żyć dłużej
10.01.2024
Noszenia aparatu słuchowego przez osoby niedosłyszące prawie o 25 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Naukowcy namawiają, aby osoby, które takiego wsparcia potrzebują, z zakupu aparatu zrobiły noworoczne postanowienie.
Infekcje ucha u dzieci wpływają na rozwój mowy
08.01.2024
Częste zapalenia ucha środkowego we wczesnym okresie życia opóźniają zarówno rozwój słuchowy, jak i językowy. Badanie opublikowano właśnie w „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology”.
Seplenienie u dzieci - tandem inżyniera i logopedy
06.11.2023
Diagnoza zaburzeń mowy u dzieci opiera się na ocenie logopedy. Brakuje jednak narzędzi wspierających obiektywny opis wymowy pacjenta. Rozwiązaniem może być tworzone w Polsce oprogramowanie, wspomagane sztuczną inteligencją.
Badanie dotyczące giełkotu
18.09.2023
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.