Aktualności

Aparaty słuchowe pomagają żyć dłużej
10.01.2024
Noszenia aparatu słuchowego przez osoby niedosłyszące prawie o 25 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Naukowcy namawiają, aby osoby, które takiego wsparcia potrzebują, z zakupu aparatu zrobiły noworoczne postanowienie.
Infekcje ucha u dzieci wpływają na rozwój mowy
08.01.2024
Częste zapalenia ucha środkowego we wczesnym okresie życia opóźniają zarówno rozwój słuchowy, jak i językowy. Badanie opublikowano właśnie w „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology”.
Seplenienie u dzieci - tandem inżyniera i logopedy
06.11.2023
Diagnoza zaburzeń mowy u dzieci opiera się na ocenie logopedy. Brakuje jednak narzędzi wspierających obiektywny opis wymowy pacjenta. Rozwiązaniem może być tworzone w Polsce oprogramowanie, wspomagane sztuczną inteligencją.
Badanie dotyczące giełkotu
18.09.2023
Giełkot to wciąż nie w pełni rozpoznane i zrozumiałe zaburzenie mowy, często mylnie utożsamiane z lenistwem czy brakiem inteligencji. Badacze z UŚ wykazali, że do zmiany postaw wobec takich osób potrzeba niewiele - wystarczy np. udział w wykładzie czy obejrzenie filmu na ten temat.
Terapia genowa rzadkiej utraty słuchu
01.09.2023
Brytyjski zespół przetestował na myszach terapię, która znacznie ogranicza ubytki słuchu towarzyszące chorobie Norriego. To rzadka, ale wyniszczająca choroba powodująca wrodzoną ślepotę i późniejszą utratę słuchu.
Głuchota nie zmienia mózgu na „mniej uspołeczniony”
24.08.2023
Upośledzenie słuchu może powodować u osób niesłyszących trudności w interakcjach społecznych, jednak nie jest to związane ze zmianami w mózgu, ale raczej z niesprzyjającym środowiskiem.
Laserowe operacje w opolskim USK
11.07.2023
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poinformował o uzupełnieniu wyposażenia bloku operacyjnego o nowczesny laser. Będzie on służył do zabiegów laryngologicznych i ortopedycznych.
Opracowane urządzenie dla niesłyszących
22.06.2023
Specjalne urządzenie do przekształcania dźwięków na sygnały odczuwalne przez osoby niesłyszące opracował absolwent Politechniki Opolskiej. Jego pracą zainteresowali się już przedstawiciele środowiska niedosłyszących i głuchych.