Publikacje

Objawy i następstwa laryngologiczne zakażenia wirusem brodawczaka  ludzkiego (HPV)
24.02.2016
Wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus, HPV) jest wirusem z rodziny Papillomavirus. Jego materiał genetyczny stanowi DNA o wielkości ok. 8000 par zasad.
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jako maska choroby ogólnoustrojowej
23.02.2016
Mimo coraz lepszego zrozumienia etiologii i patomechanizmu zapalenia zatok przynosowych (ZZP), a w związku z tym stosowania prawidłowego leczenia, choroba ta stanowi problem terapeutyczny i diagnostyczny
Szumy uszne – jak daleko jesteśmy od rozwiązania problemu?
23.02.2016
Szumy uszne należą, po zawrotach głowy i niedosłuchu, do najczęstszych dolegliwości otologicznych, z którymi pacjenci zgłaszają się do laryngologa…
Nagła głuchota – coraz częstszy  problem nie tylko w starszym wieku
23.02.2016
Nagła głuchota (sudden deafness, SD; nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy – sudden sensorineural hearing loss, SSNHL) to jednostka chorobowa, którą po raz pierwszy opisał w 1944 r. De Kleyn (1). Najczęściej jest definiowana jako ubytek słuchu o charakterze odbiorczym, dotyczący jednej lub obu stron, którego wielkość to co najmniej 30 dB w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach i który wystąpił w czasie do 72 godzin (2).
Zastosowanie glikokortykosteroidów w chorobach laryngologicznych
23.02.2016
We współczesnej medycynie glikokortykosteroidy (GKS) mają już ugruntowaną pozycję w leczeniu wielu chorób. Stosuje się je w pulmonologii: w astmie oskrzelowej, POChP, w terapii chorób autoimmunologicznych: toczniu układowym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie Leśniowskiego-Crohna, w terapii chorób rozrostowych, m.in. w białaczce limfocytarnej, w zapobieganiu odrzucaniu przeszczepów, miejscowo w stanach zapalnych w dermatologii oraz we wstrząsie anafilaktycznym.
Porażenia fałdów głosowych: możliwości diagnostyki i terapii
23.02.2016
Porażenie fałdów głosowych stanowi trudny i skomplikowany problem diagnostyczny, leczniczy i rehabilitacyjny. Jest to schorzenie, które może dotykać pacjentów w każdym wieku, a jego objawy mogą być różnorodne – od nieznacznej chrypki do zagrażającej życiu duszności
Rzadkie choroby krtani: przewlekłe swoiste zapalenia krtani o podłożu bakteryjnym
23.02.2016
Pacjenci z krótkotrwałą chrypką, bólem i uczuciem przeszkody w przebiegu ostrego zapalenia krtani zgłaszają się najczęściej do lekarzy rodzinnych. Jednak, gdy objawy utrzymują się mimo leczenia przeciwzapalnego, chorzy szukają pomocy u lekarzy laryngologów.
Nowoczesne metody endoskopowego obrazowania krtani
22.02.2016
Zmiany patologiczne krtaniowej części gardła i krtani są niejednokrotnie trudne do oceny lusterkiem krtaniowym w badaniu laryngologicznym. Uzupełnienie badania o endoskopię wykonywaną w znieczuleniu ogólnym umożliwia bezpośrednią ocenę zmiany z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Trwają jednak poszukiwania metody badawczej, która umożliwiałaby wiarygodną ocenę zmian w krtani ze wstępnym ich różnicowaniem podczas badania chorego już w ambulatorium. Nowe rozwiązania techniczne zaczynają dawać takie możliwości, a jedną z nich jest „biologiczna endoskopia”. Pojęcie to obejmuje różne techniki endoskopowe, które w porównaniu do klasycznej endoskopii umożliwiają wizualizację zmian niewykrywalnych w białym świetle.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
11.03.2015
Budowa anatomiczna zatok szczękowych wykazuje istotną zmienność. Zatoki kształtują się w okresie życia płodowego – w II trymestrze życia płodowego. Człowiek w chwili urodzenia ma zaledwie śladowe zatoki szczękowe. Ich wielkość określa się na kilka milimetrów sześciennych...
Donosowe glikokortykosteroidy w leczeniu nieżytów nosa
06.03.2015
Schorzenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie specjalisty laryngologa. Dominuje: ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych z polipami nosa lub bez polipów...