Ciekawe przypadki
Powikłania zębopochodne w obrębie głowy i szyi
Mimo stosowania szerokowidmowej antybiotykoterapii oraz poprawy warunków higieny, zakażenia zębopochodne są nadal przyczyną ostrych, groźnych dla życia powikłań, ze śmiercią pacjenta włącznie.
Chrypka – banalna dolegliwość czy objaw poważnej choroby?
Głos jest charakterystyczną cechą każdego człowieka, dzięki której można dać wyraz własnej osobowości, okazać swoje uczucia i emocje. Pełni istotną rolę w porozumiewaniu się i interakcjach społecznych. Zaburzenia głosu mogą powodować problemy z komunikacją, być źródłem stresu oraz zwiększonej absencji chorobowej...
Dystonie krtani – schorzenia rzadkie, ale bardzo intrygujące
Dystonia krtani jest schorzeniem stanowiącym duże wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze spotkanie lekarza z tą chorobą. Z definicji neurologicznej wynika, że dystonia oznacza nieprawidłowe napięcie określonych mięśni i jest stanem ich utrwalonych skurczów upośledzających płynność wykonywanych ruchów. Istota ruchów dystonicznych polega na nawarstwianiu na ruch dowolny mimowolnych skurczów mięśni agonistów i antagonistów, co stwarza wrażenie nieprzyjemnego wysiłku...
Małe dzieci, które często zapadają na infekcje nosa, gardła oraz uszu mogą być bardziej narażone na rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu - sugeruje badanie opublikowane w czasopiśmie „BMJ Open”.
6 marca - Europejski Dzień Logopedy
W tym roku dzień ten poświęcony jest roli logopedów w intensywnej terapii, oddziałach noworodków, dla osób po udarach i medycynie ratunkowej.
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu
Według WHO do 2050 r. prawie 2,5 mld ludzi na całym świecie będzie miało pewien stopień ubytku słuchu.
Chłoniaki to grupa chorób nowotworowych spowodowanych klonalnym rozrostem komórek limfoidalnych odpowiadających różnym stadiom zróżnicowania prawidłowych limfocytów. Według danych amerykańskich znalazły się one na 3. miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych głowy i szyi.