Aktualności

Daleko w tyle za Europą

Daleko w tyle za Europą

comment 3

Recepty w formie elektronicznej są wydawane w Szwecji od 2000 roku, a w Estonii od 2011 roku. Z podobnej usługi korzystają też pacjenci w Norwegii, Finlandii, Belgii, Włoszech, Islandii oraz Grecji. A w Polsce? Mamy już początek 2018 roku i...

Polakom szumi w uszach

Polakom szumi w uszach

comment 1

Co piąty dorosły Polak odczuwa szumy uszne; z przypadłością tą boryka się również 6 proc. dzieci - podaje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. W poniedziałek rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Szumach.

Za co NFZ karze szpitale

Za co NFZ karze szpitale

comment 1

Zawyżanie wartości świadczeń, braki w dokumentacji, nieodpowiednie warunki leczenia - to główne powody kar, jakie w 2017 roku NFZ nałożył na szpitale. Jednym z powodów niedociągnięć są braki kadrowe w placówkach - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Naukowcy z Łodzi pracują nad protezą tchawicy z celulozy bakteryjnej

Naukowcy z Łodzi pracują nad protezą tchawicy z celulozy bakteryjnej

comment 1

Łódzcy naukowcy z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej pracują nad wytworzeniem protezy tchawicy z celulozy bakteryjnej. Specyfika tego biomateriału może sprawić, że protezy zostaną dobrze przyjęte przez organizm człowieka i przejmą naturalne funkcje tchawicy.

Nie należy lekceważyć chrypki

Nie należy lekceważyć chrypki

"Chrypką nie musimy się przejmować, jeśli jest spowodowana zapaleniem gardła. Kiedy jednak trwa dłużej, co najmniej dwa tygodnie, a tym bardziej dwa lub trzy tygodnie, to powinna nas zaniepokoić" – przekonuje laryngolog oraz chirurg głowy i szyi dr Jan Bardadin z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Dodatkowe środki na leczenie pacjentów na Warmii i Mazurach

Dodatkowe środki na leczenie pacjentów na Warmii i Mazurach

Dodatkowe pieniądze na leczenie pacjentów otrzymały szpitale i inne placówki służby zdrowia na Warmii i Mazurach. Dyrektor Woj. Specj. Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wyjaśniła, że dodatkowe 4 mln zł dla tej placówki to zapłata za wykonane zabiegi i operacje m.in. na oddziale laryngologii.

W podróżach po mieście lepiej chronić uszy

W podróżach po mieście lepiej chronić uszy

Poziom hałasu, jaki towarzyszy poruszaniu się w mieście różnymi środkami transportu, może powodować uszkodzenie słuchu – twierdzą naukowcy. Najbardziej zagrażająca jest...

Oksytocyna wyleczy z szumów usznych

Oksytocyna wyleczy z szumów usznych

Spray do nosa z oksytocyną może przynieść ulgę osobom cierpiącym na przewlekłe szumy uszne – wykazały badania naukowców z Brazylii.

Kichanie grozi pęknięciem gardła

Kichanie grozi pęknięciem gardła

Podczas kichania może dochodzić do bardzo niebezpiecznych powikłań. Lekarze przytaczają m.in. przykład pęknięcia gardła, uszkodzenia uszu, a nawet pęknięcia tętniaka mózgu. Przeczytaj, jak zminimalizować tak groźne następstwa kichania.

Rozszerzona transplantacja narządów szyi

Rozszerzona transplantacja narządów szyi

Rozszerzoną, trójwymiarową transplantację narządów szyi przeprowadzono u 63-letniego pacjenta w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przeszczep przywraca mu możliwość normalnego oddychania, jedzenia i mówienia.

Chłoniaki jako rzadka lokalizacja nowotworów regionu głowy i szyi

Chłoniaki to grupa chorób nowotworowych spowodowanych klonalnym rozrostem komórek limfoidalnych odpowiadających różnym stadiom zróżnicowania prawidłowych limfocytów. Według danych amerykańskich znalazły się one na 3. miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych głowy i szyi.

Powikłania zębopochodne w obrębie głowy i szyi

Mimo stosowania szerokowidmowej antybiotykoterapii oraz poprawy warunków higieny, zakażenia zębopochodne są nadal przyczyną ostrych, groźnych dla życia powikłań, ze śmiercią pacjenta włącznie.

Chrypka – banalna dolegliwość czy objaw poważnej choroby?

Głos jest charakterystyczną cechą każdego człowieka, dzięki której można dać wyraz własnej osobowości, okazać swoje uczucia i emocje. Pełni istotną rolę w porozumiewaniu się i interakcjach społecznych. Zaburzenia głosu mogą powodować problemy z komunikacją, być źródłem stresu oraz zwiększonej absencji chorobowej...