Aktualności

MZ: wymyślimy nowy mechanizm taryfikacji świadczeń
09.05.2024
„Docelowo chciałabym, żeby w ogóle pewne procedury nie mogły być świadczone w szpitalnej opiece zdrowotnej” – poinformowała minister zdrowia.
Rak dróg żółciowych zbyt późno rozpoznawany i źle leczony w Polsce
09.05.2024
Odsetek chorych z rakiem dróg żółciowych, którzy przeżywają pięć lat jest w Polsce mniejszy niż średnia dla krajów Europy. Ma to związek z późnym rozpoznawaniem choroby oraz brakiem dostępu do nowych terapii.
Lecznicza nanocząsteczka może przenikać do mózgu
09.05.2024
Nowa nanocząsteczka wykonana z biodegradowalnego polimeru zawiera dwa proleki ukierunkowane na mitochondria, które odpowiadają za wytwarzanie energii w komórkach – także w komórkach nowotworów, które potrzebują szczególnie dużo energii.
Polacy na tropie przyczyn long COVID
09.05.2024
Long COVID to intrygujące, ale nie łatwe do zbadania zjawisko – opowiada prof. Rzymski. – Jego etiologia i profil towarzyszących objawów są złożone.
Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie
07.05.2024
Niezależnie od stylu życia osoby genetycznie predysponowane do krótkiego życia były o 21 proc. bardziej narażone na wcześniejszy zgon niż osoby genetycznie predysponowane do długiego życia.
Badacze: znaczna część populacji przekonana do szczepień
07.05.2024
1
Największym zaufaniem byli obdarzeni pracownicy ochrony zdrowia, uzyskując 6,9 pkt na 10. WHO uzyskała 6,5 pkt na 10.
W Polsce medycynę studiuje już za dużo osób
07.05.2024
3
Samorząd zwraca uwagę, że chociaż lekarzy wciąż jest w polskim systemie ochronie zdrowia za mało (podobnie jak pielęgniarek), to obecnie na kierunkach medycznych kształci się już za dużo studentów.
Ponad połowa chorych na astmę nie ma rozpoznania choroby, a inni nie leczą się optymalnie
07.05.2024
Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy też od tego, jak pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i czy właściwie zażywa leki.